×

Umów się na wizytę

Przesyłając ten formularz zgadzasz się na przesłanie do firmy NaLigonia wprowadzonych informacji.
Twoje dane osobowe są poufne i nie będą udostępniane osobom trzecim. Służą wyłącznie do przetworzenia żądania i ułatwienia ponownego kontaktu.

 

Profilaktyka

PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA

Każdy marzy o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem. Podstawą dbania o zdrowe zęby jest profilaktyka stomatologiczna - ponieważ lepiej zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka zapobiega pojawianiu się próchnicy, paradontozy oraz innych chorób przyzębia i jamy ustnej.

Podstawy prawidłowej higieny jamy ustnej

Wymagane minimum to szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Jednak zalecane jest mycie po każdym posiłku, a zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy. Oprócz szczotkowania należy stosować płukanie specjalnymi płynami, należy używać nici dentystycznych albo szczoteczek cylindrycznych do usuwania resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Poza tym trzeba w codziennych posiłkach dostarczać organizmowi wapnia i fluoru oraz ograniczać spożywanie słodkich pokarmów.

Profilaktyka w gabinecie stomatologicznym

Profilaktyka stomatologiczna nie ogranicza się tylko do higieny. Wizyty u stomatologa należy składać co pół roku. Taka częstotliwość jest niezbędna, by wyprzedzać choroby zębów i przyzębia.

Zabiegi profilaktyczne oferowane w naszym gabinecie wykonywane są przez dyplomowane higienistki. W ramach zabiegów profilaktycznych przeprowadzamy następujące zabiegi:

  • piaskowanie, czyli usuwanie osadu,
  • skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego,
  • Schorzenia miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych
  • lakierowanie,
  • lakowanie.
  • Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Na czym polega skaling?

Skaling zębów to zabieg usuwający kamień nazębny, który gromadzi się w obrębie szyjek zębowych. Kamień nazębny powstaje nad i pod dziąsłami. To doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii. W wyniku tego pojawiają się różne choroby dziąseł, m.in. próchnica czy paradontoza.

Istnieją dwie metody przeprowadzania skalingu:

  • naddziąsłowa – kamień nazębny jest usuwany z powierzchni korony. To najczęściej stosowany zabieg;
  • poddziąsłowa – usuwany jest kamień nazębny gromadzący się pod powierzchnią dziąseł.

Na czym polega piaskowanie?

Mimo przestrzegania zasad higieny jamy ustnej, na zębach stopniowo tworzy się osad i powstają przebarwienia. Nieusunięty w porę osad zamienia się w kamień nazębny, przebarwienia szpecą zęby. Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny polegający na usuwaniu wszelkich osadów oraz przebarwień, a także płytki nazębnej za pomocą piaskarki – specjalnego urządzenia kierującego strumień piasku stomatologicznego na zęby. Jest zabiegiem uzupełniającym skaling.

Kamień nazębny występuje w postaci ciemnego zabarwienia powstałego wskutek zwapniałej powłoki płytki nazębnej. Składa się z bakterii oraz węglowodanów będących głównym powodem pojawiania się chorób dziąseł czy próchnicy. Kamień nazębny osadza się w trudno dostępnych dla szczoteczki miejscach oraz w obrębie szyjek zębowych. W wyniku tego magazynujący się osad może ostatecznie doprowadzić do rozchwiania zębów oraz ich wypadania.

Płytka nazębna ma formę lepkiego, brązowego osadu zalegającego na powierzchni zęba, który tworzy się z resztek pokarmu, drobnoustrojów oraz martwych komórek błony śluzowej. Inwazja bakteryjna może wywoływać choroby dziąseł, paradontozę, a także wytwarzać kwas atakujący szkliwo i przyspieszający pojawianie się ubytków próchnicowych. Szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc, dlatego potrzebne jest zastosowanie piaskowania. Piasek dentystyczny trafia do najtrudniej dostępnych szczelin, co pozwala na usunięcie osadów, przebarwień, a także zminimalizowanie ryzyka schorzeń uzębienia.

Dla kogo piaskowanie i skaling?

Piaskowanie zębów jest zalecane palaczom, osobom noszącym aparaty ortodontyczne, pijącym dużo herbaty i kawy, decydującym się na wybielanie zębów oraz mającym stłoczone zęby Zabieg powinien być wykonywany regularnie co 6 miesięcy. Zazwyczaj jest stosowany profilaktycznie. Piaskarka znajdująca się pod ciśnieniem rozpyla w jamie ustnej drobny piasek. Następnie zużyty proszek jest odsysany za pomocą ssaka. Zabieg trwa 30 minut. Po jego zakończeniu zęby powinny zostać poddane fluoryzacji, której zadaniem jest wzmocnienie szkliwa. Należy jednak zaznaczyć, że piaskowanie nie usuwa trwałych przebarwień.

Przeciwwskazania do zastosowania skalingu i piaskowania?

Zarówno skaling, jak i piaskowanie nie powinny być wykonywane u niektórych osób. Ma na to wpływ wiele czynników. Skaling ultradźwiękowy jest odradzany osobom mającym rozrusznik serca czy lub mocno rozwiniętą osteoporozę oraz gdy występują głębokie kieszonki dziąsłowe – wówczas stosuje się jedynie metodę tradycyjną.

Piaskowanie zębów nie powinno być wykonywane przy alergii na składniki stosowane w trakcie zabiegu (w tym sodę), w trakcie ciąży a także wtedy, kiedy występuje ból oraz rany lub owrzodzenia śluzówki a także stan zapalny jamy ustnej i dziąseł. Przeciwwskazane jest, gdy występują zaburzenia czynności płuc (pylica, astma), serca lub wątroby.

Zalecenia po zastosowaniu zabiegów?

Po skalingu odczuwalna jest krótkotrwała nadwrażliwość zębów. Może zostać zlikwidowana przez wykonanie lakierowania. Po piaskowaniu osoba poddawana zabiegowi powinna przez 3 godziny powstrzymać się od picia herbaty, kawy i wina, a także palenia papierosów. Później może wrócić do codziennych nawyków, jednak powinna znacznie lepiej dbać o higienę jamy ustnej.

Na czym polega lakierowanie?

Jest to pokrywanie zębów preparatem z zawartością fluoru. Zabieg kojarzony z profilaktyką stomatologiczną u dzieci, polecany jest też dorosłym. Zapobiega próchnicy oraz nadwrażliwości zębów. Lakierowanie należy przeprowadzać w odstępach półrocznych, po skalingu czy piaskowaniu zębów. Jest to zabieg bezbolesny.

Na czym polega lakowanie?

Jest to zabieg przeprowadzany głównie u dzieci. Polega na wypełnieniu naturalnych zagłębień w zębach specjalnym lakiem, co zapobiega próchnicy w miejscach, które trudno wyczyścić z resztek jedzenia. Lakowanie przeprowadza się na przedtrzonowcach, trzonowcach stałych oraz na bocznych powierzchniach siekaczy stałych. Materiał uszczelniający ma dużą trwałość, jednak wymagana jest kontrola laku.

Cennik profilaktyka
Usuwanie kamienia od 100 zł
Piaskowanie z zabezpieczeniem fluorowym od 100 zł
Lakierowanie zębów od 60 zł
Fluoryzacja od 60 zł
Lakowanie od 60 zł
Leczenie nadwrażliwości od 50 zł
Wybielanie od 800 zł

*podane ceny są szacunkowe i mogą ulec zmianie w zależności od indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb pacjenta.

Umów się na wizytę

 

Przesyłając ten formularz zgadzasz się na przesłanie do firmy NaLigonia wprowadzonych informacji.
Twoje dane osobowe są poufne i nie będą udostępniane osobom trzecim.
Służą wyłącznie do przetworzenia żądania i ułatwienia ponownego kontaktu.